head-ourigger
Strona główna > Projekty > Outrigger (pływak) do canoe

Outrigger (pływak) do canoe

Zastosowanie 1 bocznego pływaka do normalnej kanadyjki (canoe) sprawia, że otrzymujemy łódź o niezwykle cennych właściwościach, szczególnie na jeziorach, większych rzekach czy wodach otwartych. Łodź staje się bardzo stabilna i można z niej spokojnie rzucać spinningiem w pozycji stojącej. Lub stosować nieweielki żagiel bez obawy o wywrotkę i konieczności niewygodnego balastowania.

outrigger_canoe_plywak


GALERIA


Canoe z pływakiem zachowuje się naprawde rewelacyjnie - jest bardzo stabilne, jaby przyklejone do wody, przy czym własności nautyczne i sterowność zmieniają sie bardzo nieznacznie. Najprostszy pływak w technologii szycia i klejenia (stitch&glue) mozna wykonać z jednego arkusza sklejki 4 mm. Należy go wyposażyć w wodoszczelne zamknięcie ("HOLT") i dwie poprzeczki z twardego dewna (np. iroko) do których bedziemy mocować wysięgniki. Na wysięgniki nadają się pręty bambusowe o dł. ok. 2,5 m i średnicy ok. 70 mm. Bambusy muszą być dobrej jakości bez spękań wzdłużnych i innych uszkodzeń. Sposób mocowania wysięgników do danej kanadyjki zależy od jej konstrukcji.

DARMOWE PLANY
Do pobrania plany pływaka o długości 410 cm. Został on zaprojektowany aby w płączeniu z drugim identycznym pływakiem stanowił podstawę do budowy małego uniwersalnego katamaranu, napędzanego silnikiem. Jest relatywnie duży, więc może być zastosowany jako pływak (outrigger) do canoe po proporcjonalnym zmiejszeniu do ok. 250 - 300 cm długości.
Plany to 2 arkusze A2 w formacie pdf, istotne żeby drukować je w skali 1:1 bez żadnego skalowania. Wówczas zostaną zachowane wymiary w skali 1:10.
W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt!
POBIERZ PLIKI: Arkusz 1 Arkusz 2